Aussies in action - Day 12

Australia will take on Argentina for a spot in the men's basketball semi-finals at the Tokyo Games.
Australia will take on Argentina for a spot in the men's basketball semi-finals at the Tokyo Games.

Aussies in action on Day 12 of the Tokyo Olympics:

ATHLETICS

Men's 1500m Round 1 - Stewart McSweyn, Jye Edwards, Oliver Hoare

Women's Javelin Throw Qualifying Round - Kelsey-Lee Barber, Kathryn Mitchell, Mackenzie Little

Women's 400m Round 1 - Bendere Oboya

Women's Long Jump Final - Brooke Stratton

Men's 110m Hurdles Round 1 - Nick Hough

Men's Pole Vault Final - Kurtis Marschall

Men's 5000m Round 1 - David McNeill, Morgan McDonald, Patrick Tiernan

CANOE SPRINT

Men's Kayak Single 1000m semi-final - Tom Green, Jean van der Westhuyzen (1100 AEST). Final to follow

Women's Kayak Double 500m semi-final - Alyce Wood and Alyssa Bull, Jo Bridgen-Jones and Jaime Roberts (1123 AEST). Final to follow

WEIGHTLIFTING

Men's 109 kg - Matthew Lydement (1450 AEST)

CYCLING TRACK

Women's Team Pursuit first round and finals (Ashlee Ankudinoff, Georgia Baker, Annette Edmonson, Alexandra Manly, Maeve Plouffe) (1630 AEST)

Men's Team Pursuit first round (Leigh Howard, Kelland O'Brien, Luke Plapp, Alexander Porter, Sam Welsford) (1722 AEST)

Men's Team Sprint qualifying and finals (Matthew Richardson, Nathan Hart, Matthew Glaetzer) (1658 AEST)

SAILING

470 Men: Race 9-10 - Matthew Belcher, Will Ryan (1305 AEST)

470 Women: Race 9-10 - Monique de Vries, Nia Jerwood (1315 AEST)

Finn Men Medal race - Jake Lilley (1530 AEST)

Foiling Nacra 17 Mixed Medal Race - Jason Waterhouse, Lisa Darmanin (1630 AEST)

SPORT CLIMBING

Men's Qualification Speed, Bouldering, Lead - Tom O'Halloran (1800 AEST)

BOXING

Men's Light quarterfinal - Harry Garside v Zakir Safiullin (Kaz) (1935 AEST)

ARTISTIC GYMNASTICS

Men's Horizontal Bar - Tyson Bull (1939 AEST)

HOCKEY

Men's Semifinals - Australia v Germany (2000 AEST)

WATER POLO

Women's Quarterfinals - Australia v Russian Olympic Committee (2050 AEST)

ARTISTIC SWIMMING

Duet Technical Routine - Emily Rogers, Amie Thompson (2030 AEST)

BASKETBALL

Men's Quarterfinals - Australia v Argentina (2200 AEST)

BEACH VOLLEYBALL

Women's Quarterfinals - Mariafe Artacho del Solar and Taliqua Clancy v Sarah Pavan and Melissa Humana-Paredes (Can) (2300 AEST)

Australian Associated Press